کاهش میانگین سن بلوغ جنسی در ایران
ارسال شده توسط modir در 1389/08/17 18:15:22

کاهش میانگین سن بلوغ جنسی در ایران
دانش افزایی در حوزه بلوغ جنسی و توجه به رشد اخلاقی و جسمانی در حوزه علوم تربیتی و آموزش و پرورش باید بیشتر مدنظر مسئولان قرار گیرد.
واحد مرکزی خبر: میانگین سن بلوغ جنسی در ایران در پسرها از 16 به 12 سال و در دخترها از 14 به 10 سال کاهش یافته است.

((بقيه در ادامه متن))


ادامه متن

کاهش میانگین سن بلوغ جنسی در ایران
واحد مرکزی خبر: میانگین سن بلوغ جنسی در ایران در پسرها از 16 به 12 سال و در دخترها از 14 به 10 سال کاهش یافته است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در نشست خبری گفت : تغییر الگوی تغذیه ،‌ افزایش گوشت های هورمونی ،‌ تاثیر برخی مواد و افزودنی های شیمیایی و از همه مهمتر هجمه دنیای مجازی تصاویر و مطالب غیرمجاز اینترنتی ، گستره بلوغ جنسی را به سنین پایین تر کشانده است.

دکتر غلامعلی افروز با تاکید بر توجه معلمان و روان شناسان به کاهش سن بلوغ جنسی نوجوانان گفت:‌ دانش افزایی در حوزه بلوغ جنسی و توجه به رشد اخلاقی و جسمانی در حوزه علوم تربیتی و آموزش و پرورش باید بیشتر مدنظر مسئولان قرار گیرد.

وی در ادامه به ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صحیح درباره معیارهای ازدواج مناسب اشاره کرد و افزود: هم کفو بودن ،‌ شباهت های ظاهری از قبیل تحصیلات و ‌سن نیست بلکه اصل کفویت بر اساس آموزه های دینی ،‌ پاک بودن هر دو فرد و ویژگی های روان جسمی است و چه بسا تجارب حرفه ای افراد بالاتر از مدارک تحصیلی آنان محسوب شود .

رئیس سازمان نظام روانشناسی ،‌ خانواده را محبوب ترین بنا از دیدگاه پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله دانست و گفت:‌ مطالعات جهانی در زمینه خانواده نشان می دهد ریشه اصلی همسر ستیزی و انزوای عاطفی و فیزیکی همسران در ‌دافعه های روانی و جنسی خلاصه می شود .

وی افزایش تنوع طلبی در مردان را عامل بیشتر آسیب های خانوادگی دانست و گفت: ‌فضاهای مجازی غیرمجاز ، ‌لوح های فشرده و فیلم های ماهواره ای ، آسیب پذیری خانواده ها را ‌جدی تر کرده است .

دکتر افروز به پیشنهاد اختصاص یک مشاور برای هر هزار نفر در شهرهای پرجمعیت اشاره کرد و گفت:‌ متاسفانه به علت حمایت نکردن دولت های کنونی و گذشته ، به بسیاری از طرح های مختلف سازمان نظام روانشناسی بها داده نمی شود و تعرفه های پیشنهادی این سازمان مبنی پذیرش بخشی از هزینه های مشاوره و روانشناسی در بیمه ها تحقق نیافته است .

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با شش سال فعالیت ،‌ بیش از شش هزار عضو با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری دارد.